22 Nisan 2017 Cumartesi

İş-uğraş terapisti (Occupational therapist) ve ALS hastalığı

ALS ile Günlük Yaşam – İş-uğraş Terapi Yoluyla Bağımsızlığın Korunması

ALS hastalığı, ilerleyici bir kas güçsüzlüğü ile günlük yaşamı etkilemektedir. Başlangıç döneminde günlük yaşamı kendi kendine sürdürebilmek için kas güçsüzlüğünün neden olduğu fiziksel engellilik durumu, bazı yardımcı gereçlerle desteklenebilir.

İş-uğraş terapisti, günlük faaliyetlerle bağımsızlığını sürdürme konusunda destek ve bilgi sağlar. ALS ile yaşayan insanlar aileleriyle birlikte günlük yaşama basit etkinliklere bile katılmakta zorlanırlar. Yemek, kişisel bakım, giyinme, banyo, tuvalet, ev işleri, boş zaman geçirme ve işle ilgili faaliyetler bile genellikle ALS ile yaşayan bir kişi için başlıbaşına sorun olmaya başlar.

Ne yazık ki, kas güçsüzlüğü başladıktan sonra güçlendirme egzersizleri süreci tersine çeviremez. Eklem tutukluğunun önlenmesine yardımcı olmak için hareket aralığı (ROM) egzersizleri yaygın olarak önerilir. Eklem tutukluluğu günlük bir germe programı ile önlenebilir.

İş-uğraş terapisti, zayıf kasları telafi etmeye yardımcı olması için yardımcı cihazlar ve uyarlayıcı ekipman da önerir. Örneğin, yiyecekleri kesmek zorlaşırsa, farklı bir bıçak yardımı olabilir. İnternette, el zayıflığını telafi etmeye yardımcı olmak için çok çeşitli yardımcı cihazlar bulabilirsiniz. Bazı örnekler:
                                             

                                         
Kendini iyi hissetmek için yapılması gereken günlük kişisel bakım ve banyo aktiviteleri, ev ziyaretleri sırasında gözden geçirilmelidir. El ve kol zayıflığı nedeniyle banyo süngeri, sabun tutma zorluğu olabilir. Ayağınıza veya sırtınıza ulaşmak da zor olabilir. Bu hareketleri yaparken yardımcı gereçler kullanılabilir. İş-uğraş terapisti bu konularda çözümler önerebilir.

                              
Sabunluk Uzun saplı sünger
Düğmeler, fermuarlar ve ayakkabı bağcıkları el zayıflığı olan bir kişi için büyük bir zorluk olabilir. Bu ince el becerilerini kaybeden hastalarda destekleyici çeşitli yardımcı cihazlar bulunmaktadır.
                

                   
                                  
Anahtar çevirme, el yazısı, sayfa çevirme, kavanoz açma ve diğer ince el becerisi ve kas gücü gerektiren işlerde yardımcı olmak için yardımcı cihazlar mevcuttur. İş-uğraş terapisti bu konularda yol gösterici olabilir.

 

Banyo sırasında düşme ve kazaları önleme amacıyla tutunma barları, kaymayan yüzey, tuvalet yükseltici, tuvalet tutunma barları gibi önlemler alınmalıdır. İmdat zili, duşa kabin içinde duş sandalyesi, küvet yerine duş kabini gibi düzenlemeler konusunda iş-uğraş terapisti yol gösterebilir. .
                   

Üst ekstremite ve / veya alt ekstremite güçsüzlüğü evde günlük yaşamı sürdürebilmek için sorun yaratabilir. Evde yapılan değişiklikler genellikle daha az kas gücü ile bu etkinliklere katılmaya yardımcı olması için çok değerlidir. Dolap kapakları kaldırılmış bir mutfak lavabosu, lavabonun önünde tekerlekli bir sandalyenin veya yüksek taburenin yerleştirilmesine imkan sağlar. Böylece bulaşıkların güvenli bir şekilde yıkanmasını kolaylaştırır. Tabak, çatal gibi gereçleri omuz seviyesinin altında bir rafta bulundurmak daha kolay erişilebilirlik sağlar.

     


Kaynak 

Hiç yorum yok:

Bunlar da ilginizi çekebilir

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Blog Arşivi