4 Eylül 2010 Cumartesi

TRAKEOSTOMİ BAKIMI VE SORUNLARI NELERDİR?

Trakeostomi yarası açık bir yaradır. Bu bakımdan yaranın bakımı çok önemlidir.  Yara çevresi günde iki defa antiseptik solüsyonla silinip steril bir gazla kanül çevrelenerek yara kapatılmalıdır. İyi bir yara bakımı ile kendiliğinden iyileşir. Kızarıklık, akıntı ve ciltte hassasiyet gibi enfeksiyon belirti ve bulgularının olup olmadığı gözlenmelidir.

Solunum cihazına bağlı olan hastalarda Trakeostomi kanülünün balonu (cuff) vardır. İç balonu dışarıdaki baloncuğa bağlayan ince bir  hortum vardır. Dış baloncuk basıncı iç balon hakkında fikir verir. Ameliyattan sonra balonun şiş olması gerekiyor. İç balonun görevi, solunum cihazından gelen basınçlı havanın akciğere yönlendirilmesidir. Balonun  diğer görevi de kanülün yerinden çıkmasını engellemektir. Baloncuk basıncı kulak memesi kıvamında olmalıdır. Baloncuk basıncı düşük olursa solunum cihazından gelen basınçlı hava, ağızdan hırıltılı bir şekilde kaçak yapar. Bazı hastalarımız bunu uyku sırasında kontrol etse de genellikle baloncuğun şişliği boğazdan hava kaçağı olmayacak kadar olmalıdır. Konuşabilen hastalarda uyku sırasında balonun şişirilmesi gerekiyor.

Trakeotomi ameliyatından önce konuşabilen hastalar, ameliyattan sonra da konuşabilir.  ALS hastalığı ilerleyici bir hastalık olduğu için özellikle bulber tutulumlu ALS hastaları zaman içinde konuşma yeteneğini kaybedebilir.

Trakeostomi kanülü boyun bağı gazlı bez veya cırtcırtlı orjinal Trakeostomi bandı ile boyuna sabitlenmelidir. Trakeostomi sonrası ilk 10-15 günde ameliyat yerinden hafif kan sızıntısı olabilir ve balgama bulaşmış olarak aspirasyon sırasında gelebilir. Değişik kalınlıkta aspirasyon sondaları kullanılır. Aspirasyon sondası ile 12-15 cm kadar içeri girebilir, o bölgede sadece ana bronşlar vardır. Sondanın ucu ve yanı delikli olmalıdır.
Trakeostomili hastalarda bronş aspirasyonu
Sağ ve sol ana bronş aspirasyonu


Dikkat! Aspirasyon süresi 15 saniyeyi geçmemelidir. Bu videoda daha iyi anlatmak için süre uzun tutulmuştur.
Aspirasyon yaparken eldiven kullanmaya özen gösterilmesi enfeksiyon riskini azaltacaktır. Buradaki örnekte hasta 10 yıldır trakeostomi ile yaşamaktadır. Eldiven kullanmadan aspirasyon yapmak için tecrübeli olmak gerekir.

Video eğitim amaçlıdır. Sorumluluk kabul edilmez. 

Aspirasyon sırasında sonda yavaş yavaş kendi ekseninde sağa sola döndürülerek girilir, vakum yapılmaz, çıkarken yine hafif döndürülerek vakum yapılır ve çıkarılır. Hasta zamanla nefes borusundaki gıcık hissine alışmaktadır.  Gerekirse ambu (havalandırma) desteği yapılıp, aspirasyona devam edilir. En kısa sürede aspirasyon bitirilmelidir.  Ortalama aspirasyon süresi 15 saniyeyi geçmemelidir.

Trakeostomi kanülünün boyun bandı vardır ve çıkması zordur.  Dışarıdaki balon, içerideki balon ile bağlantılıdır. Yani iç balonun ne kadar şiş olduğu dış balonun kıvamından anlaşılabilir.
Trakeostomi yapıldığı ilk zamanlarda balonun şişik kalması istenir. İlk 1-2 ay güvenlik açısından istenmektedir.  Çünkü kanül nefes borusuna bir delik açılarak yerleştirilir. Nefes borusu kıkırdak halkalardan oluştuğu için çok elastiktir. Kanül bilerek veya yanlışlıkla çıkarsa, nefes borusundaki delik kısa sürede daralır, yerine tekrar kanülü takmak zor olur. Bu nedenlerden dolayı ilk 2-3 ay yara yeri iyileşip delik sabit çapta kalıncaya dek, dış balonun içinde biraz hava basıncı kalması, yani kulak memesi yumuşaklığında olması önerilir. Dış balonu konuşmaya izin verecek şekilde indirmekte sakınca yoktur. Uykuda balonun şişik olması gerekir.
Trakeal  (Soluk borusu) aspirasyon ve solunan havayı nemlendirmek trakeotomili hasta bakımının en önemli bölümüdür.

Aspirasyon işlemi için gerekenler:
-  Aspiratör
-  Aspirasyon sondası
-  Steril su,  serum fizyolojik

Hastanın yatak başı 30-45 derece kadar kaldırılmalıdır.
-Hastada üst solum yollarının solunan havayı nemlendirmesi mümkün olmadığı için solumu tehlikeli ölçülerde engelleyen krutlar (katılaşmış balgam) oluşmaktadır. Bu nedenle solunan havayı etkili nemlendirmek çok önemlidir (ventilatör bölümüne bakınız)

-Eğer tüm önlemlere rağmen krut oluşmuşsa az miktarda serum fizyolojik ile ıslatılarak krut yumuşatılmaya çalışılmalı ve aspire edilmelidir

-Kullanılan sondanın deliği uç kısmının yan tarafında olmalıdır. Sonda kanülden içeri sokulmadan önce lastik kısmından sıkıştırılarak vakum kesilir  (veya çam adaptör kullanılır) ve 10-20 cm itilir sonra vakum açılarak sonda sağa sola çevrilerek yavaş yavaş çekilir böylece trakeada çevresel olarak bulunan salgılar da aspire edilmiş olur. Bu yöntemle trakea travmatize edilmemiş olur. Genelde aspirasyon sondasının kalınlığı trakeotomi kanül çapının yarısından fazla olmamalıdır

Sol ana bronşa kolay girmek için hastanın başı sağa çevrilir. Sol ana bronş girişi her hastada farklı açıda olduğu için her zaman başarılı olmayabilir. Hareketsiz yatan hastalarda sadece sağ ana bronş aspirasyonu yeterli olabilir. Ancak soluna,  sağına döndürülerek yatırılan hastalarda sol ana bronş aspirasyonu ihmal edilmemelidir.

İşlem ikinci defa tekrarlanırken sonda içine bir miktar su çekilip devrenin açık olduğundan emin olmak gerekir. Mümkün olduğunca aseptik koşullar kesintiye uğratılmamalıdır.

-Hastanın siyanoz (havasız kalma) ihtimaline karşı dikkatli gözlenmesi gerekir. Aspirasyon süresi 15 saniyeyi geçmemelidir.   Kendi başına hiç solunum yapamayan ventilatöre bağlı hastalarda, aspirasyon öncesinde ambu ile yoğun oksijen verilerek aspirasyona başlamak, havasız kalma hissini rahatlatır. Gerekirse  aspirasyon esnasında trakeostomi balonun  indirilmesi, vantilatöre tekrar bağlandığında şişirilmesi, hastanın daha rahat nefes almasına yardımcı olur.

-Bilinç açıksa hasta öksürtülmeye çalışılmalıdır. Kuvvetli öksürük veya aspirasyon esnasında kanülün çıkmasını önlemek amacıyla kanül iki tarafından ne çok sıkı ne de çıkmasına izin verecek kadar gevşek olmayacak şekilde bağlanmalıdır. Boyun bağı yoksa gazlı bezle bağlanmalıdır.

Takılan plastik kanül balonlu ise ve balon şişik ise tıpasını kapatınca hasta nefes alamaz. Tıpasını kapatınca balonu indirmek gerekir. Hasta ventilatöre bağlı değilse ve kanülden nefes alıyorsa, soluk borusuna yabancı cisim kaçmasını engellemek için hava deliğine gazlı bezi filtre gibi kullanabilirsiniz.
Mama ile PEG yoluyla beslenenleriçin önerim daha dik pozisyonda mama vermeniz, bazen ağıza reflü yapıyor mama ve ağızda tükürük birikimi artıyor. Ağız salyası fazlalaşabiliyor.  Aspirasyon ihtiyacı olabiliyor.

Sık aspirasyon nedenleri: 
Kanül değişimi zamanı  gelmiş olabilir
Mukus tıkaç, kuru hava olabilir. Nemlendirici aksesuar tavsiye ederim
Aspirasyon rengi yeşil, kokulu, nefes darlığı oluyor ise akciğer enfeksiyonu olabilir. Ateş nabız yüksek olur. Doktor muayenesi gerekir.
Bahar allerjisi olabilir, sık filtre değişimi ve antihistaminik ilaçlar verilebilir.

Aspirasyon sondası için, 4 ölçü su+1 ölçü oksijenli su içinde sondayı bekletin. Kullanılacağı zaman, duru su çekip tuvalet kâğıdı veya kâğıt havlu ile silin. Aspirasyon sonrasında yine duru su çekip Oksijenli su karışımına bırakın. Uzun cam şişe kullanışlı olur. Böylece 1 sondayı 5-6 gün atmadan kullanabilirsiniz.71 yorum:

Unknown dedi ki...

Trekeostomi acilan bir hasta koku alabilir mi?

PALS dedi ki...

Koku almak için havanın burun yolundan geçmesi gerekiyor. Trakeostomi yapılan hastalarda hava doğrudan trakeostomi kanülünden geçtiği için koku alma hissi azalmış olabilir.

hemsire adayi dedi ki...

Ama kanul oldugunda üs solunum yollari iptal olmuyor mu?

PALS dedi ki...

Evet ağız ve burundan solunum yapılamaz.
ALS hastalarında genellikle trakeotomi ameliyatı yapılır. Genellikle balonlu kanül kullanılır. Balon şişirilir.
Bazı hastalarda (spontan solunumu sağlam olanlarda) balonsuz veya gümüş kanül kullanılır. Bu hastalar genellikle solunum cihazına ihtiyaç duymazlar. valfli trakeotomi kanülü kullananlar burun yoluyla da nefes alabilirler ve koku alabilir. Konuşma yeteneğini kaybetmemiş hastalar bu tür kanüllerle konuşabilir.
Diğer ameliyat yöntemi ise trakeostomi ameliyatı. Trakea boyunda dışarıya ağızlaştırılır. Genellikle larinks ca olgularında bu tip trakeostomi ameliyatı yapılır. Doğal olarak bu ameliyattan sonra üst solunum yolu kullanılamaz.

hemsire adayi dedi ki...

Burnumuzun koku almasi icin nefes almamiz gerekmiyomu eger nefes almamiz sart ise trekeostomisi olan hasta burnundan nefes alamadigi icin kokuda alamaz dogru mu koku alamayan hasta tatda alamaz cunku koku ve tat sinirlerimiz birlikte calismiyomu?

PALS dedi ki...

Teorik olarak doğru. Fakat ALS hastaları tat alabiliyor.

Adsız dedi ki...

Trakeaostomi yapilan hastanin cihazinda hava kacagi yazmasi ve hastanin ağzindan havanin cikmasi normal misir

Adsız dedi ki...

Trekeostomi yapilan hastanin kusmasi ve kusmugun geri kaçarak hastayi zehirleyerek öldürdürmesi durumunu açıklar mısınız

PALS dedi ki...

Merhaba,
Trakeostomi kanülünün balonu inmiş veya patlak olabilir.

PALS dedi ki...

Trakeostomi yapılan hastalarda kanülü genellikle balonludur. Balonlu kanüller gıda artıkları veya kusma vs nedeniyle biriken artıkların nefes borusuna kaçmasını engeller. balon patlak veya havası inmiş ise gıdaların nefes borusuna kaçma riski vardır.

Adsız dedi ki...

Trakeostomi kanülünün balonunun inmesi veya patlak olması cpli hasta için ölümcül bir tehlike oluşturur mu

PALS dedi ki...

Ölümcül tehlike yok. solunum cihazı alarm verir, ağızdan burundan hava kaçağı olabilir, Oksijen satürasyonu düşebilir. boğazında kuruluk yanma hissi olur rahatsız olur uyuyamaz. Yutma güçlüğü olan hastalarda sıvı gıdalar akciğere kaçma riski var. Trakeostomi kanülü değiştirmek gerekiyor.

Tecrübe dedi ki...

Aspirasyon kesinlikle aseptik bir uygulamadır steril eldivenle ve steriliteye dikkat edilerek uygulanmalidir bunun tecrübe ile ilgisi yoktur!

PALS dedi ki...

Haklısınız Tecrübe:)

Adsız dedi ki...

Benim kızımında trakestomisi var ve kanül çevresi kızarıklık ile rengi koyulaşmaya başladı. Ve her gün düzenli olarakta trake pansumanı. Yapılmakta ve doktorumuzda her üç ayda bir kanül değişimi yapnakta

PALS dedi ki...

Geçmiş olsun. Trakeostomi yerinde kızarıklık zaman zaman olabilir. Bepanten plus öneririm. Bazen mukoza kisti olabilir. Aspirasyonda balgam rengi koyulaşır ise, kötü koku varsa enfeksiyon olabilir. Balgam kültür için aspirasyon kültür tüpleri var.

Unknown dedi ki...

Merhaba benim babama trakeostimi var bazen nefes almakta zorlanıyor ama nabız yüksek oluyor neden sizce

Emine Saridag dedi ki...

Merhaba benim babam da trakeostimi açıldı bazen sadrasyon çok düşüyor neden sizce ama nefes alması normal

PALS dedi ki...

Oksijen satürasyonu ölçümü genellikle Pulse oksimetre ile parmaktan kontrol edilir. Çok sağlıklı sonuç vermeyebilir. Fakat o2 saturation düşüklüğü
1- sol bronş sekresyonu
2- Mukus tıkaç
3- yemek sonrasında
4- Bakteri filtresi ıslanınca
5- Solunum devresi hava kaçağı
6- Trakeostomi kanülü balonun inmesi
gibi nedenlerle olabilir.
Aspirasyon rengi koyulaşır, kötü koku olursa ateş takip etmek lazım enfeksiyonu olabilir
geçmiş olsun

Büşraa dedi ki...

Merhaba benim de 1buçuk yasında ki ollum trakestomi hastası ağız yoluyla herseyi yiyor besleniyor fakat balon inmişse yediği ciğerlerine kaçıyo ve balon 🎈 indiğinde kanaması oluyor

Büşraa dedi ki...

Meraba bnm 1bucuk yaşındaki olumdada trakestomi var ağız yoluyla herseyi yiyor besleniyor fakat balon inmişse yediği ciğerlerine kaçıyo ve balon. İnikken cok asprasyon gerekiyor balon indirdigimdeysey kanama oluyo

Seyma dedi ki...

Merhaba bogaz bolgemde yaklasik 2 ay once trakeostomi yapildi. Cikmasi icin pecete koymamiz ve ona bakilacagi soylendi durmasina gore kbb 'ye gitmemiz gerekiyormus fakat peceteyle kapatinca cok oksuruyorum acinca aspirasyonla geciyor 2 saat durabildim ilk denedigimizde ne zaman cikar sizce

PALS dedi ki...

turkals@gmail.com adresime resim gönderin yardımcı olmaya çalışacağım. Geçmiş olsun

Unknown dedi ki...
Bu yorum yazar tarafından silindi.
Kader dedi ki...

Merak ettigim bir sey var kafsız silikon kanul kac gunde bir temizlenmeli

PALS dedi ki...

Teşhis?
Yaş?

Kader dedi ki...

Cocugum 5 bucuk aylik beyin hasari var kanulunu kac gunde bir cikarip temizlememiz gerekiyor dun hastanede degistirdiler temizlik icin yara yeri kanadi suanda kotu sis ve kizariklik var 2 ay oldu iyilesmesi gerekmiyor muydu neden kanamis olabilir

PALS dedi ki...

kanül balonlu mu?
Solunum cihazına bağlı mı?

Kader dedi ki...

Hayır balonlu degil cihaza baglı

PALS dedi ki...

bebeklerde farklı oluyor bu konuda bilgim yok. Geçmiş olsun

Mehmet Kardas dedi ki...

Merhaba benim oglum makineya bagli 10 aylik tıraskoskobi var ayni zananda gastirolisi var yani mideden besleniyor ama aspire sık sık yapmama ramen sekrasyon cok fazla devamli akıyor anlam veremiyorum neden bukadar fazla

PALS dedi ki...

Geçmiş olsun.
Sık aspirasyon nedenleri:
Kanül değişimi zamanı gelmiş olabilir
Mukus tıkaç, kuru hava olabilir. Nemlendirici aksesuar tavsiye ederim
Aspirasyon rengi yeşil, kokulu, nefes darlığı oluyor ise akciğer enfeksiyonu olabilir. Ateş nabız yüksek olur. Doktor muayenesi gerekir.
Bahar allerjisi olabilir, sık filtre değişimi ve antihistaminik ilaçlar verilebilir.

Adsız dedi ki...

Merhaba benim babam als hastası ve trakeostomi. Aspirasyon yaparken kanama olmaya başladı ve devam ediyor. Neden oluyor ve ne yapmamız gerekiyor?

PALS dedi ki...

Merhaba
Balgam kurumuş olabilir. Kanülden 1-2 cc serum fizyolojik damlatın, ambu yapın. Ventilator tekrar bağlayın. Birkaç dakika Sonra aspirasyon yapın Kanül değişimi zamanı gelmiş olabilir
Mukus tıkaç, kuru hava olabilir. Nemlendirici aksesuar tavsiye ederim kolay gelsin

Unknown dedi ki...

Merhaba babam trafik kazasi gecirdi entube yapildi bir aya yakin entubeli.biraz kendine geldikden sonra entubeyi cikardilar solunumu cok iyiydi ama bian yine fenalasti bilinci kapandi ve yine entube edildi o entubesiz zamanda yutkunup oksurmedigi icin akcigerlere tukuruk kacmis ve zarar gormus simdi ise doktor trakeostomi acilmasini istoyor onay verelimmi

PALS dedi ki...

Geçmiş olsun. Trakeostomi hayat kurtarıcıdır. Trakeostomi Geri dönüşü olan bir işlemdir. Doktorunuza güvenin.

Unknown dedi ki...

Merhaba annemin trakestomisi var ventilatore bagli 1 2aydir falan trakestomi var. Son 2 3 gube kadar hersey normaldi balgam geliyordu 2 3 gundur balgam gelmiyor aspire edince az geliyor ve sanki iceride kati seyler var makinede vte dusuk alarmi veryor ne yapmam lazim icerideki o katilar icin ?

Havva Harman dedi ki...

Merhaba benim annemin trakesotomisi var ventilatore bagli son 2 3 gundur balgam gelmiyor aspire edince az geliyor ama makine vte dusuk alarmi veriyor iceride katilasmis bisiler var gibi aspire edince zorlaniyoruz ne yapmam lazim.

PALS dedi ki...

Merhaba
Balgam kurumuş olabilir. Kanülden 1-2 cc serum fizyolojik damlatın, ambu yapın. Ventilator tekrar bağlayın. Birkaç dakika Sonra aspirasyon yapın Kanül değişimi zamanı gelmiş olabilir
Mukus tıkaç, kuru hava olabilir. Nemlendirici aksesuar tavsiye ederim kolay gelsin

Erkan dedi ki...

Merhaba aspirasyon 15 saniyeden fazla yapılırsa ne gibi komplikasyonlar gelişebilir

PALS dedi ki...

Aspirasyon kanülü 15 cm (Ortalama) fazla içeri gönderilirse zaten bronş çapı giderek daraldığı için bir yerde takılır daha fazla gitmez. Zorlama yapılırsa kanama olabilir. Bu arada kanül ucunun dayandığı yerde ağrı hissi olabilir.

Zehra Yağmur dedi ki...

Öncelikle merhabalar birşey danışmak istiyorum 4 gün önce trakeostomi yapıldı ve birşey yiyip içemiyor direk açılan delikten geri boşalıyor ayriyetten konuşma da yok sizce bu doğrumudur ters giden birşey var sanki ama doktoru normal diyor

PALS dedi ki...

Geçmiş olsun. ALS hastası olduğunu farzederek yazıyorum. Trakeostomi öncesinde yutma güçlüğü başladıysa Trakeotomi sonrasında da devam eder. Özellikle sıvı gıdalarda yutma güçlüğü olur. Trakeostomi ameliyatı ile balonlu bir trakeotomi Kanülü yerleştirilir. Yutma güçlüğü nedeniyle sıvı gıdalar bazen soluk borusuna kaçabilir. Balonlu kanül bu açıdan faydalı. Akciğere sıvı kaçmasını engeller. Ancak biriken tükrük, sıvı vs Trakeostomi kanülü deliğinin kenarından dışarı sızabilir. Trakeostomi yapılan hastalarda daha önce konuşma bozukluğu yoksa ameliyat sonrası da konuşabilir. Bunun için özel bir yöntem vardır 15-20 gün bekleyin. Kolay gelsin.

Adsız dedi ki...

Merhaba. Benim babam als hastası ve trakeostomi ye bağlı. Son zamanlarda kafın sürekli indiğini söylüyor makineden gelen nefesin fazla olduğunu söylüyor fakat her zamanki aldığı nefes kadar nefes gidiyor. Bazense geri nefes veremediğini söylüyor bu yüzden de kötüleşiyor. Aynı şekilde ambu yaptığımızda da nefesin fazla olduğunu söylüyor. Neden böyle oluyor ?

PALS dedi ki...

geçmiş olsun kaf iniyorsa patlak olabilir trakeostomi kanülü değiştirmek gerekiyor.

Ozgur dedi ki...

babam trakeostomi takildi, icindeki kanule gunluk degismesi ve yikanmasi gerekiyor denildi. ne tur bir sivi ile dezenfekte edilebilir ?

Ozgur dedi ki...

icindeki kanule ne tarz bir sivi ile dezenfekte edilebilir?

PALS dedi ki...

Steriderm El ve Cilt Antiseptiği Olabilir. 15 dakika Antiseptik içinde kalsın sonra bol suyla durula

Adsız dedi ki...

merhaba arkadaşımda trakeostomi vardı ve cıktı allaha şükür .geç biri daha 2 hafta oluyor . ses falan cıkarmaya başladı fakat baogamını atamıyormus bu ne demek . ve ne zaman tamamen iyleşir ortalama . cevaplarsanız sevinirimm

PALS dedi ki...

Geçmiş olsun arkadaşın rahatsızlık neydi bilmiyorum ama trakeostomi gerekmiyorsa muhtemelen zaman içinde diğer şikayetler de iyileşebilir.

Unknown dedi ki...

Iyi günler 14 aylık kızıma 3 ay önce treteskomi katıldı son 1 haftadır ağzından havayla beraber tükürük akmaya başladı spure edince sonrasında kanama var yardımcı olursanız sevinirim tsk.

PALS dedi ki...

Merhaba geçmiş olsun Trakeostomi kanülü marka model nedir? Balonlu kanül mü? Bebeklerde nasıl oluyor bilmiyorum ama Erişkinlerde balonlu trakeostomi kanülü kullanıyoruz. Ağızdan hava çıkıyorsa kanül balonu sönmüş olabilir veya patlak olabilir.

Şeyda Şentürk dedi ki...

Merhaba. Bizim bebeğimiz 1 aylık. Ve trakeostomi yapılması gerektiğini ve sizin dediğiniz gibi mideye de bi delik açılması gerektiğini söylediler. Acaba sizin bebeğiniz neden bu hale geldi. Ve zormu bu işlemleri yapmak. Bizi nasıl bi hayatın beklediğini çok merak ediyorum. Ve günlerdir kahroldum. Saygılar

PALS dedi ki...

Merhaba Şeyda hanım, Bebeğinize şifalar diliyorum. Bebeğiniz SMA hastası mı?

Adsız dedi ki...

Merhabalar. Benim babam als hastası ve yaklaşık bi hafta önce kanulü değiştirdik. Bugün kaf indirmek istedik ama kaf inmiyor. Disardaki balon iniyor ama babamın ağzından bi şey gelmiyor ya da kendi inmediğini hissediyor. Neden oluyordur biraz panik yapmış durumdayız çünkü

PALS dedi ki...

Dış balon ile iç balon arasındaki ince bağlantı sıkışmış olabilir. Tekrar şişirin, indirin.

Basak Terkan dedi ki...

Kanülü değiştirdiğimz akşam devamlı şişiriyoruz devamlı iniyo sebebi ne olabilir?

Basak Terkan dedi ki...

Kanülü bugn değiştrdik devamlı şişiriyoruz ama iniyor patlak olma ihtimali dısında ne olabilir?

PALS dedi ki...

Merhaba,
kanül balonu (cuff) patlak olabilir..

PALS dedi ki...

Muhtemelen iç balon patlak veya dış balon patlak, sibop hava kaçağı olabilir. Dış balonu su dolu bardakta hava kaçağı kontrol yapabilirsiniz. Ama genellikle iç balon patlak oluyor. Değiştirmek gerekebilir.

Nevin Agcabay Nevinckm dedi ki...

Mrb oğlum 4 aylık Trakeostomisi var akciğer enfeksiyonundan 4 gün hastanede yattı dün çıktık ama hala solunumu çok yükseliyo ancak buhar verşrsem düşüyor okadar tedavi görmesine rağmen solunum sıkıntısı çekmesi normalmi ayrıca aspire ederken aspire sondası içerde biraz zorlanıyo bizim Trakeostomimiz balonsuz ara arada tükürük çıkarıyo baya cvp yazarsanız çok memnun olurum

Nevin Agcabay Nevinckm dedi ki...

Bide benim oğlumun sesi çılmıyo ağlarken diğer yorumlarda sesin çıkabikeceğini söylemişsinix normalmi acaba

PALS dedi ki...

Merhaba, Oğlunuza şifa diliyorum, ailecek geçmiş olsun. Çocuklarda solunum değerleri farklı oluyor. Çocuklar konusunda çok deneyimli değilim. Aspirasyon konusunda sondanın ucunun takılması mukus tıkacı nedeniyle olabilir. Bakteri-nem filtresi günlük değiştirin, sıvı içecek miktarını arttırın.

Mine dedi ki...

Mrb anneannemin 2 gün önce kalbi durdu ve tekarar kalp masajı yapılarak hayata döndürldü anneannem 76 yaşında ve yatlak pet ile besleniyo şu an yoğun bakımda ve nesef alması için bi alte bağlı doktorlar trakeostomi yapılması gerektiğini söylüyorlar lütfen bize bu konu hakında yardımcı olurmusunuz teşekkürler

PALS dedi ki...

Geçmiş olsun Trakeostomi basit bir işlemdir
https://turkals.blogspot.com.tr/2016/09/trakeostomi-ameliyat-hakknda.html

Unknown dedi ki...

Selamlar, benim oğlumda ameliyat öncesi konuşma problemi yoktu. Şimdi cuff indirilerek konuşmasını duyabiliyoruz. Bahsettiğiniz özel yöntem nedir? Ventilasyon cihazına bağlı hastalar için bir konuşma kabulü ya da bir aparat var mıdır? Sevgilerimle
Tüm hastalara geçmiş olsun dileklerimle

PALS dedi ki...

Merhaba,
Oğlunuza şifa diliyorum. Kaç yaşında, teşhis nedir? Hastalığın gidişatına göre konuşma etkilenebilir. Ben yardımcı bir yöntem kullanmıyorum. Trakeostomi kanülü cuff indiriyorum, gece uyumadan önce şişiriyoruz.

Unknown dedi ki...

Merhaba benim baba als hastası be kanul deliği açılması için acil bir şeklide.(gripli sekilde yoğun bakima girdi 1 ay yattı ve bu yana takilali 7 ay oldu nefesi düşük kokusu var yani enfeksiyonlu hastane enfeksiyonu yarıda birakdi eve ilk geldiginde uzun bir süre hep simsiyah kanlı balgam çıktı sosyal politikalara yalvariyoruz 3 haftadir ne enfeksiyon için nede kanul için illa bi terslik oluyo aile hekimi deseniz eve gelmesi yasal değilmiş kisacasi sizden önerebileceğiniz bir ilaç antibiyotik ve yanına bir ilaç çünkü biliyosunuz ki antibiyotik sadece bakteriel önlem alır zaten balgam sokturucude kullaniyoruz 3 defa ambu 2 3 defa basiyoruz izotonik gonderiyoruz sırtına vuruyoruz ama balgamlar ciğerin icinden bile çıkmıyo hangi ilaçları kullanmaliyiz

PALS dedi ki...

Merhaba,
Geçmiş olsun. Anlattıklarınızdan anladığım kadarıyla mukus tıkaç sendromu gelişmiş. Isıtıcılı nemlendirici aksesuar kullanmıyorsanız balgam kuruması oluyor. Buradan ilaç önerisi doğru olmaz. Kolay gelsin. Not: Sol bronş aspirasyonu yapmayı öğrenin. Videoda izleyebilirsiniz.

Ibrahim Aslan dedi ki...

Iyi aksamlar bebegim 2.5 aylik trakeostomisi var cok agladigi icin cok aspire etmek zorunda kaliyorum cabuk tikaniyo ve kanul cevresini pansuman yaptigimda spancta mavi yesilimsi renkte sivi goruyorum ama baya bi fazla spancin her yerini kapliyor ama anlamadigim doktor yarn bzi taburcu edyo o mavi yesilimsi renk onemsiz bseymi neden oluyor kimse bilgi vermiyor

PALS dedi ki...

Merhaba,
bebişe geçmiş olsun. Bebeğin ağız bakımı için mavi renkli bir solusyon kullanıldı mı? Bazen trakeostomi deliğinden tükrük, salya sızabilir.
Eğer sızıntı kötü kokulu ise enfeksiyon belirtisidir. Aspirasyon rengi kokusu da varsa enfeksiyon belirtisidir.
Şifalar diliyorum

Bunlar da ilginizi çekebilir

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Blog Arşivi