20 Ocak 2018 Cumartesi

İrlanda'da bir hastanın Multidisipliner ALS Kliniğine yolculuğu

Amyotrofik Lateral Skleroz (ALS) tedavisinde multidisipliner yaklaşımın,  mevcut bakıma göre  hastalara daha üstün bir bakım sağladığı, gelişmiş bakım kalitesinin  yaşam kalitesini yükselttiği ve sağkalımın daha yüksek olduğu gösterilmiştir. Uzman disiplinler arası tedaviye erişim ALS'li hastalar için bir standart olmalıdır.

Bu analiz, bir hastanın semptom başlangıcından sağlık hizmetlerine ilk katılımı ve Dublin'deki bir Çok Disiplinli ALS Kliniğine ilk ziyarete kadar olan yolculuğunu araştırıyor.
İlk semptomdan teşhise kadar geçen süre ortalama 16 ay, ilk belirtilerden Multidisipliner ALS kliniğine varışa kadar ortalama 19 ay olarak bulundu.   Hastaların çoğunluğu bir pratisyen hekim tarafından ve daha sonra nöroloji servisleri tarafından görüldü. İlk Klinik ziyaretlerinden önce  genel sağlık hizmetleri kapsamında ortalama 4.8  başvuru yapıldığı tespit edildi.
Multidisipliner bir ekiple yapılan uygulama hastaların ve ailelerinin hizmet kullanımı ve yaşam kalitesini etkiler. Uzman servislere  sevk zincirinde süreci geciktiren engellerin bulunduğunu gösterdik.

 Kaynak: Patient journey to a specialist amyotrophic lateral sclerosis multidisciplinary clinic: an exploratory study


Hiç yorum yok:

Bunlar da ilginizi çekebilir

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Blog Arşivi