23 Şubat 2017 Perşembe

İdrarda bakılabilecek yeni bir biyolojik belirteç bulundu


Avustralya Flinders Üniversitesi'nden ve Miami Üniversitesi'nden araştırmacılar, MND'li hastalardaki hastalık ilerlemesini izlemek için bir biyolojik belirteç görevi görebilecek yeni bir protein keşfettiler. Dr Shepheard ve Dr Rogers önderliğinde yazılmış bir makale bugün 'Nöroloji' araştırma dergisinde yayınlandı.

p75 nedir?

Biyolojik belirteç, p75 olarak adlandırılan bir proteindir Embriyonik gelişim sırasında  başlangıçta nöronların büyümesini destekler ve doğumdan sonra seviyeleri belirgin şekilde azalır. Hayatımız boyunca vücudumuz sinir sisteminin yaralanmasını algıladığında  p75 daha yüksek seviyelerde tekrar ortaya çıkar ve idrarda tespit edilebilir.

Bu bulgular neden önemlidir?

Yeni biyolojik belirteçlerin keşfi, MND'yi tedavi etme ve yenme yolundaki nihai hedeflerden biridir. Vücuttaki belirli bir maddenin varlığının doğrudan belirli bir hastalıkla ilişkili olduğunu bilmek, bize hastalığın ilerlemesinin objektif biyolojik bir ölçüsüdür. Yeni tedavilerin etkileri, biyolojik belirteçlerin düzeylerini karşılaştırarak ölçülebildiğinden klinik araştırmalar için bu çok önemlidir. Üriner p75, MND araştırma çalışmaları için kullanılabilecek heyecan verici yeni bir biyolojik belirteçtir. Zamanla MND'li daha çok sayıda insanın p75 seviyelerinin nasıl değiştiğine ilişkin verileri toplamak önemli olacaktır,

Kaynak:
http://www.neurology.org/content/early/2017/02/22/WNL.0000000000003741.full.pdf+html

Hiç yorum yok:

Bunlar da ilginizi çekebilir

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Blog Arşivi