14 Şubat 2017 Salı

Nuedexta hakkında

Nuedexta ilacı, doğrudan ALS tedavisine yönelik değidir. Neudexta (dextromethorphan HBr 20 mg and quinidine sulfate 10 mg) Bazı ALS hastalarında görülen nedensiz, kontrol edilemeyen gülme-ağlama krizleri (PBA pseudo bulber affect) için kullanılıyor. Yurtdışında piyasada mevcut.

ALS  hastalarında başka  faydası olur mu?
Bunun için araştırma yapılıyor. FazII aşamasını tamamladı. Yani henüz ALS hastalığında etkili olup olmadığı, ne kadar zamanda etkili olduğu, doz, yan etki vs bilmiyoruz.
Gülme/ağlama nöbetleri bazı Bulber ALS hastalarında görülebilir. Dextrometorphan eskiden beri bulber ALS tutulumu olan hastalarda nöroprotektif etkisi nedeniyle kullanılıyor.
Neudexta ilacının ALS hastalarında diğer bulber sorunlar için etkili olup olmayacağını bilmiyoruz.
Bunu anlamak için yapılan araştırmalarda, merkezleri bulber bölgede olan yutma, solunum gibi  fonksiyonlara iyi gelebileceği tahmin edilmektedir. Henüz bu kesin olmamakla birlikte çalışma umut vadediyor. Yani Neudexta ALS tedavisi için bulunmuş bir ilaç değil.
İlaca odaklı yaşamayın. Yutma, konuşma güçlüğü başladıysa kilo kaybı, solunum testi takip ediniz. Her zaman ALS den 1 adım önde olunuz. Zira ALS hastalığında bir sonraki aşamada neler olacağını biliyoruz.

Dikkat!
Monoamin oksidaz inhibitörleri (MAOI'lar), NUEDEXTA ile etkileşime girerek ciddi yan etkilere neden olabilir.
Kalp rahatsızlığınız varsa veya kalp ritmi problemleri yaşıyorsanız. NUEDEXTA, kalp ritmini değiştirir gibi ciddi yan etkilere neden olabilir.
NUEDEXTA'nın en sık görülen yan etkileri ishal, baş dönmesi, öksürük, kusma, halsizlik ve ayak bileklerinde şişme olmuştur

https://www.nuedexta.com/

Hiç yorum yok:

Bunlar da ilginizi çekebilir

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Blog Arşivi