24 Eylül 2017 Pazar

Stephen Hawking'den hayata dair mesajlar.

21 yaşında ALS teşhisi konan 74 yaşındaki dünyanın en önemli bilim adamlarından Stephen Hawking'den hayata dair mesajlar.
Hepimize biraz moral biraz umut olması dileğiyle...Stephen Hawking zamanımızın en büyük dahilerinden birisidir. 8 Ocak 1942'de Oxford İngiltere’de doğdu ve fizik terorileri üzerine çalışmaları ile tanınıyo.
Küçük bir çocukken matematik eğitimi almak istedi ancak üniversiteye başladığı zamanlarda Doğa Bilimleri okudu.
21 yaşında Cambridge Üniversitesi’ndeki ilk yılında ALS semptomları görülmeye başlandı. Doktorlar sadece 2.5 yıl ömür biçtiler. Şu an ise tam 74 yaşında, öğretmeye, araştırmaya ve dünyaya güzel mesajlar sunmaya devam ediyor. ALS tanısı konduğunda hayattan beklentilerinin sıfıra düştüğünü, o zamandan beri ise , hayatının her yönünün bir lütuf olarak gördüğünü belirtiyor. En parlak zihinlerden biri olarak , bu yaşam zorluklarının onu durdurmasına izin vermedi. Çalışmaya devam etti. Hawking'in on iki onur ödülü vardır. Hayatını, evren, Büyük Patlama, yaratılış ve bilimsel teoriler hakkında cevaplar bulmaya adadı. Konuşamıyor, hareket edemiyor, tekerlekli bir sandalyeyle sınırlanıyor, ancak dünyaya ilham vermenin yollarını buluyor ve bizi yıldızlardaki gizemi bulmaya teşvik ediyor.
Şöyle diyor:"Yere değil de yıldızlara bakmayı unutma. Asla çalışmayı bırakma. İş size anlam ve amaç verir; hayat onsuz boş olur. Sevgiyi bulacak kadar şanslıysanız, orada olduğunu unutmayın ve onu atmayın. "
Yakın zamanda Londra Royal Institute’de bir konferansta, Hawking kara delikleri depresyon ile karşılaştırdı; ne karadeliklerden, ne de depresyondan kaçmanın imkânsız olduğu açıkça görülüyor. "Bu dersin mesajı, karadeliklerin göründüğü kadar siyah olmadığı yönündedir. Bir zamanlar düşünüldüğü gibi ebedi hapishaneler değiller. Dolayısıyla eğer bir kara delikte olduğunu düşünüyorsan pes etm, mutlaka bir çıkış yolu var "dedi.
Engellerenie yönelik sorulara ise şöyle cevap verir: “Mağdur istediği takdirde hayatını sona erdirme hakkına sahip olabilir, ama bu Büyük bir hata olacaktır. Ancak kötü bir hayat olabilir gibi görünse de, her zaman yapabileceğiniz bir şey vardır ve bunu başarabilirsiniz. Yaşam sürdükçe umut ta vardırç”
“Eğer engelleriniz varsa, bu sizin hatanız değildir, dünyayı suçlamanın ya da size acınmasını beklemenin hiçbir faydası yoktur. Kişi olumlu bir tutum sergilemeli ve ve kendisinin bulduğu durumda en iyisini yapmalıdır; eğer zaten fiziksel olarak engelli durumdaysanız, bir de psikolojik olarak engeli olma ihtimalini göze alamayız. kanımca, kişi bedensel engelinin ciddi bir özüre yol açmadığı faaliyetlere konsantre olması gerekir. Engelli sporcu Olimpiyat Oyunları bana hiç hitap etmedi, öte yandan Bilim, fiziksel engelli insanlar için çok iyi bir alandır çünkü esasen akılda devam eder. Tabii ki, çoğu tür deneysel çalışmaya katılmam benim tipimdeki bir insana uygun değildir, ancak teorik çalışmaları yapmama bir engel yok..
Bununla birlikte, herşeyi ancak eşim, çocuk, meslektaşım ve öğrencilerden aldığım çok miktarda yardımla başardım. Genel olarak insanların yardım etmeye hazır olduklarını biliyorum, ancak onlara yardım etme yönelik çabalarının bunu yapmaya değer olduğunu hissetmeleri ve teşvik etmelisiniz ".
Stephen Hawking bilimsel zihinleri sadece dikkat etmeye teşvik etmekle kalmıyor, aynı zamanda geri kalanımıza yıldızlar ve her biri arasında bağlantı olduğunu fark etmeye teşvik ediyor. Engelleri meraklı zihnini ve merak duygusunu durdurmadı.
Kızı Lucy düşüncelerini şöyle paylaşıyor “Babamın hayata asılmak ve devam etmek için çok imrenilecek bir arzusu ve tüm kapasitesini, tüm enerjisini, tüm zihinsel odağını toplama ve bunları hedeflerine yönledirme yeteneğine sahiptir. Ancak yapmaya çalıştığı sadece hayatta kalma değil, hayata ve amaçlarına asılarak, diğer engelli insanlara esin kaynağı olmak, kitaplar yazmak ve konferanslarla seslenmektir.

Çeviri Pınar Aras 

Hiç yorum yok:

Bunlar da ilginizi çekebilir

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Blog Arşivi