8 Temmuz 2017 Cumartesi

Fiziksel Engelli Kişilerin Müzik Yapabilmesi İçin Yeni Bir Uygulama: The EYEHARP

Nedir Bu EyeHarp?

Eye Harp, göz kontrollü bir müzik arayüzüdür. Fiziksel engelli kişilerin müzik öğrenmesini ve çalmasını amaçlıyor. Açık kaynaklı, indirmenin ve kullanmanın tamamen ücretsiz olduğu bir uygulama. Bu uygulama, Barcelona’daki Pompeu Fabra Üniversitesi, müzik ve makine öğrenme laboratuvarı araştırmacısı Zacharias Vamvakousis‘in yüksek lisans ve doktora tezinin bir bölümünü oluşturmaktadır. Açık kaynaklı C ++ araç setinin üstünde uygulanmaktadır. Creative Commons Atıf-Paylaşım 4.0 Uluslararası Lisansı uyarınca lisanslanmıştır. Erişilebilirlik teknolojisinin herkese açık olması gerektiğini ve ihtiyaç duyanlar için de bir engel teşkil etmemesi gerektiğini söylüyorlar.

Nasıl Çalışır?

İlk olarak nereden baktığınızı bilen bir eye-tracker’a ihtiyacınız var. Alternatif olarak Eye Harp fare imlecini (örneğin bir kafa izleme cihazı ya da dokunmatik bir yüzey) herhangi bir cihaz aracılığıyla kontrol edebilir. Daha sonra EyeHarp uygulamasını ücretsiz indirip kullanmaya başlayabilirsiniz.

Peki Nasıl Müzik Yapılır?

Eyeharp, kullanıcılara “bir melodinin perde, zamanlama ve dinamiklerini kontrol edebilmelerine olanak tanıyor; bunun yanı sıra akorlar ve arpejleri de kullanabiliyorsunuz. Arayüz iki katmana sahiptir: adım sırası katmanı ve melodi katmanı. Adım dizisi katmanında arpejler oluşturursunuz, daha sonra melodi katmanında melodileri çalmak için akorları kontrol edebilirsiniz. Şuradaki bağlantıdan indirebilirsiniz:

Eyeharp Project, kar amacı gütmeyen, gönüllüler tarafından sürdürülen bir projedir. Alper Kaya, Eyeharp sanatçısı olarak projeye destek vermektedir.

Hiç yorum yok:

Bunlar da ilginizi çekebilir

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Blog Arşivi